LANGLEY Hotel Tango

                                         

    Ett läckert och toppmodernt hotell med många roliga designdetaljer och smarta lösningar  


    Hotellet totalrenoverades 2011 och den nya uppgraderade designen har bara gjort allt bättre. Självklart  finns det minnen kvar från det gamla hotellet, och afterskin är en riktig höjdare.

    Hotellet byggdes på 1960-talet och blev snabbt ett legendariskt hotell bland skidåkarna i Val Thorens. Tango är  fortfarande vattenhålet för många lokalbor och skibums som samlas här med våra gäster på afterskin. Det är väldigt trivsamt i den skönaa baren och lounge-området. Stämningen är härlig och varm, det är här du känner dig som hemma. Historierna och atmosfären lyser verkligen igenom den moderna inredningen.


    Här är det ski in-ski out som gäller med skidåkning precis utanför dörren. Hotellet ligger så nära pisterna att du kan heja på det som åker förbi sittliften från terassen. Rummen är fräscha, väldesginade med mycket karaktär och de flesta har egen balkong.